Vady barvocitu jsou mnohdy vrozené a nesou s sebou řadu zrakových problémů. Muži bývají postiženi častěji než ženy.
Porucha barvocitu, nebo barvoslepost? Tyto dva pojmy bývají často používány jako synonyma. Ale dědičné problémy zraku nejsou ani trochu stejné: Protanomalie nebo deuteranomalie popisuje nesprávné vnímání červené či zelené barvy. V praxi to znamená, že tyto barvy postižený vnímá jen tehdy, pokud jsou velmi syté a silné.
Barvoslepost na různé barvy se označuje slovem anopie. U protanopie a deuteranopie postrádá postižená osoba na sítnici barevné receptory pro červenou či zelenou, takže tyto dvě barvy vnímá jako jasné odstíny šedi. Poruchy barvocitu či barvoslepost se bohužel nedají nijak léčit. Nicméně speciálně zabarvené brýlové čočky mohou zmírnit často pociťovanou přecitlivělost na světlo.
Jednoduše řečeno - sítnice je projekční plochou, na níž se zobrazuje naše okolí. Převádí impulzy vyvolané světlem do mozku.
Amslerův test slouží ke kontrole stavu sítnice. Pomocí Amslerovy mřížky lze detekovat choroby postihující střed sítnice. Dojde-li k degeneraci oblasti žluté skvrny, nastává částečná či úplná ztráta zrakové ostrosti oka. Jelikož je zasažen pouze střed sítnice, zorné pole zůstává po okrajích sítnice zachováno.
Degenerace žluté skvrny vyžaduje odborné léčení. Pokud nemáte z tohoto testu dobrý pocit, navštivte prosím svého očního lékaře.
Zorné pole je prostor, který vidíme, pohlédneme-li se vzpřímenou hlavou rovně vpřed.
Zahrnuje vše, co se v takové situaci vykreslí na sítnici. V tomto případě není podstatné, zda jsou věci ostré. Spadá sem rovněž okolí, které člověk vnímá pouze periferně.
Test zorného poleZlepšete si svůj zrak při pohledu na monitor
Pohodlí při práci s počítačem vám pomůže zvýšit několik jednoduchých opatření - speciální pracovní brýle nebo brýle na blízko. Roli zde hraje rovněž nastavení monitoru.
Zlepšete si svůj zrak při pohledu na monitorProhlédněte si obrázek a zkuste rozpoznat čísla či písmena.
Vyberte si z možných odpovědí!
- Vidím číslo 8.
- Vidím číslo 12.
- Vidím něco jiného.
Pokud v předchozím obrázku dokážete rozeznat pouze číslici 8, je možné, že trpíte deuteranopií a nevnímáte zelenou barvu. Doporučujeme si nechat zrak odborně vyšetřit u očního lékaře či optika!
Pokud v předchozím obrázku dokážete rozeznat pouze číslici 12, je možné, že trpíte tritanopií a nevnímáte modrou barvu. Doporučujeme si nechat zrak odborně vyšetřit u očního lékaře či optika!
Pokud v obrázku vidíte číslici 182, je váš barvocit pravděpodobně v pořádku. Test barvocitu si čas od času zopakujte.
Prohlédněte si obrázek a zkuste rozpoznat čísla či písmena.
Vyberte si z možných odpovědí!
- Vidím číslo 3.
- Vidím něco jiného.
Pokud v obrázku vidíte číslici 3, je váš barvocit pravděpodobně v pořádku. Test barvocitu si čas od času zopakujte.
Pokud v předchozím obrázku nedokážete rozeznat žádnou číslici, je možné, že trpíte deuteranopií a nevnímáte červenou a zelenou barvu. Doporučujeme si nechat zrak odborně vyšetřit u očního lékaře či optika!
Prohlédněte si obrázek a zkuste rozpoznat čísla či písmena.
Vyberte si z možných odpovědí!
- Vidím písmena C a H.
- Vidím pouze číslo 31.
Pokud v obrázku vidíte písmena C a H, je váš barvocit pravděpodobně v pořádku. Test barvocitu si čas od času zopakujte.
Pokud v předchozím obrázku dokážete rozeznat pouze číslici 31, je možné, že trpíte deuteranopií a nevnímáte červenou a zelenou barvu. Doporučujeme si nechat zrak odborně vyšetřit u očního lékaře či optika!
Otestujte si funkci své sítnice
Amslerův test dokáže odhalit nebezpečné onemocnění sítnice. Otestujte si funkci své sítnice!
- Podívejte se na obrázek ze vzdálenosti 30 cm. Pokud potřebujete brýle na čtení, nasaďte si je prosím. Test nejprve proveďte oběma očima a následně nejprve levým a pak pravým okem.
- Odpovězte na následující otázky:
Vidíte uprostřed mřížky malý černý čtverec?
Podívejte se na čtverec. Dokážete stále rozeznat celou mřížku?
Jsou všechny čáry v mřížce rovnoběžné a stejně černé?
-
Pokud jste na jednu či obě otázky odpověděli „ne“, měli byste se neprodleně objednat na kontrolu k očnímu lékaři: Může to být příznak abnormálních změn na sítnici. Důležité: Test čas od času opakujte!
Test zorného pole
Osoba, která koutkem oka zaznamená rychlý pohyb, okamžitě otočí hlavu. Tento reflex nám dovoluje včas reagovat na nebezpečí. Otestujte si, jak široké je vaše zorné pole!
- Důležité: Během testu nepoužívejte brýle! Vezměte do pravé ruky pero a natáhněte paži před obličej.
- Volnou rukou si zakryjte levé oko. Podívejte se přímo vpřed a udržujte směr pohledu, zatímco pomalu pohybujete perem v natažené ruce po obloukové dráze směrem doprava.
- Pohyb zastavte v okamžiku, kdy pero zmizí z vašeho zorného pole. U normálního zorného pole by se vaše paže měla nacházet v pravém úhlu oproti výchozí poloze.
- Nyní proveďte nataženou paží stejný pohyb na druhou stranu, dokud pero nezmizí z vašeho zorného pole. Úhel by v tomto případě měl být o něco menší, přibližně 60°, protože zorné pole je zde omezeno nosem.
-
Máte-li pocit, že uvedených hodnot nedosahujete, měli byste navštívit očního lékaře.
Zlepšete vaše vidění na počítač
Nastavte si správně monitor pro lepší vidění s minimem únavy při práci i ve volném čase!
- Vidíte 9 různých, odlišných a jinak ohraničených šedých ploch? Levé pole by mělo být zcela černé a pravé zcela bílé.
- Pokud tomu tak není, upravte jas a kontrast tak, abyste získali požadovaný výsledek.
-
• Najděte si čas na ergonomické uspořádání svého pracovního místa například na výškové nastavení židle, polohy monitoru atd.
• Nezapomínejte při práci pravidelně mrkat, předejdete tak suchým očím.
• Nastavte si velikost písma na monitoru tak, aby bylo vše čitelné bez nadměrné námahy.
• Čas od času se podívejte i mimo monitor nebo si udělejte krátkou pauzu a nechte odpočinout oční svaly.
• Umístěte monitor přibližně ve vzdálenosti 50 cm od očí.
Brzy obdržíte e-mail s potvrzením, že Vaše data byla odeslána optikovi. Optik Vás kontaktuje napřímo pro bližší upřesnění schůzky.
NÁVRAT ZPĚTZkuste zadání opakovat, prosím.